
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 40 ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 50 µA |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Max Input Current | 10 mA |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Shunt Current | 10 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Max Supply Current | 50 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 3018
Distributors
pcbx
Unit Price$2.53604
Ext.Price$2.53604
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.53604 | $2.53604 |
| 10 | $1.91413 | $19.14130 |
| 25 | $1.75928 | $43.98200 |
| 50 | $1.67195 | $83.59750 |
| 100 | $1.58896 | $158.89600 |
| 300 | $1.53076 | $459.22800 |
| 500 | $1.47469 | $737.34500 |
| 1000 | $1.42068 | $1420.68000 |
| 3000 | $1.36866 | $4105.98000 |
